Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) En İyi Öğrenci Yurdu

Bellapais Abbey/ Kyrenia

2bellapais

To the north-east of Kyrenia, set on the side of a mountain, this twelfth-century monastery is a fine example of Gothic architecture of the Lusignan period. 

The abbey comprises of a church, refectory, dormitory and storage rooms grouped around an inner courdyard. 

It was originally occupied by a French brotherhood, the Order of Premontre, and was known to them as the "Abbaye de la Paix".

During the reign of the Latin kings, this order was held in great esteem. The abbot was allowed to wear the protifical mitre during mass, and was accorded the honour of carrying a sword and wearing golden spurs while riding.

The beauty of Bellapais is legendary. Set in the mountains, just ten minutes above Kyrenia, a visit to this 14th century Lusignan abbey with its fabulous location and pervasive atmosphere of calm is a must. 

When Lawrence Durrell, famous British author, bought a house in the village of Bellapais, he felt 'guilty of an act of fearful temerity in trying to settle in so fantastic a place'.DAU Öğrenci Yurtları

Dogu Akdeniz Universitesi (DAU) kampüs yurtları içerisinde en modern çizgisiyle, diğer yurtlardan daha yeni mimari tasarımı sayesinde öğrencilerin en çok tercih ettiği yurt özelliğine sahiptir. Ucuz ve uygun fiyat politikası ile öğrencilerin ve velilerin bütçesini sarsmayacak şekilde bir yol izlenildi.

2017, 2018, 2019 eğitim yılı, Kıbrıs 'ta Gazimağusa şehrinde Doğu Akdeniz Üniversitesi Kampüs hayatınızı, eğlenceli ve 5 yıldızlı otel konforunda geçirebilirsiniz.

EMU ana kampüsü içerisinde bulunan üniversite öğrencileri için tüm ihtiyaçlarına cevap verecek olan Ramen Öğrenci Yurdu, heryere yürüyüş mesafesindedir.