Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) En İyi Öğrenci Yurdu

Museum of Barbarism / Nicosia

15barbarlc4b1k mc3bczesi

On the 24th December, Greek Cypriot irregulars forcibly entered the house of Dr Ilhan, who was a Major in the Turkish army, and was on duty that night. The Doctor's wife, three children and a neighbour were killed by machine gun fire, and 6 neighbours were seriously injured. The house remains almost as it was found that Christmas.

This is by far the most disturbing museum on the island. The inside of the bathroom where the murders took place was left intact, with captions explaining that the spots on the walls are the actual blood of the four victims. In the other rooms are photographs of other victims of ethnic violence over the years.DAU Öğrenci Yurtları

Dogu Akdeniz Universitesi (DAU) kampüs yurtları içerisinde en modern çizgisiyle, diğer yurtlardan daha yeni mimari tasarımı sayesinde öğrencilerin en çok tercih ettiği yurt özelliğine sahiptir. Ucuz ve uygun fiyat politikası ile öğrencilerin ve velilerin bütçesini sarsmayacak şekilde bir yol izlenildi.

2017, 2018, 2019 eğitim yılı, Kıbrıs 'ta Gazimağusa şehrinde Doğu Akdeniz Üniversitesi Kampüs hayatınızı, eğlenceli ve 5 yıldızlı otel konforunda geçirebilirsiniz.

EMU ana kampüsü içerisinde bulunan üniversite öğrencileri için tüm ihtiyaçlarına cevap verecek olan Ramen Öğrenci Yurdu, heryere yürüyüş mesafesindedir.